Початкова школа
Совість – це у людині головне. В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка»
Урок читання 2 клас
Вчитель Стоматова К.Д.
Урок – роздум
Тема. Совість – це у людині головне.
Матеріал до уроку. В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка».
Мета. Ознайомити дітей із твором В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка».
Вчити давати характеристику головним дійовим особам, аналізувати та оцінювати їх поведінку і вчинки, робити висновки щодо прочитаного. Розвивати виразне читання, зв’язне мовлення, вміння висловити свою думку, цінувати думки
товаришів.Виховувати доброту і чуйність, викликати бажання наслідувати добрі справи однолітків.
Обладнання: портрет В. Сухомлинського, таблиці для розчитки (на кольорових карточках для кожної дитини),тлумачний словник, памятка для кожного учня; листок з початками речень для гри «Продовж речення» ; листки для роботи в парах; листочки з словами для складання розповіді, читанка 2 клас, ІІ частина.
Хід уроку
І. Організація класу
Всі прочули ви дзвінок
На улюблений урок.
Тож і ми часу не гаймо
Урок читання розпочинаймо!
ІІ. Мовна розминка
1. Розчитування
Вправи на розширення кута зору.
Ц Е УЧ НІ
Щ О КО ЛИ
Н І ВО НА
Ї Й ВІ ЧІ
ДВЕ РІ
СИ ДІВ
ШКО ЛА
ПО ДИВ
2. Промовляння скоромовки
РАК ТАТУСЬ ПРИНІС З КРАМНИЦІ
РАЧЕНЯТАМ РАХІВНИЦІ.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
- З яким твором ви познайомилися на минулому уроці?
- Хто є головними героями?
- Ви уважно дома читали оповіданнячко?
- Пропоную вам пограти в гру «Доведи що…». Ви повинні вибрати в тексті і прочитати те місце, що доводить:
Що дія оповідання відбувається на весні.
Що Петрик не допомагав бабусі.
Що Петрика вразило , як пташка будувала своє гніздо.
Що Петрик зрозумів, що треба працювати , а не лінуватись.
2. Бесіда
- Хто є автором оповідання «По волосинці?»
- Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство із творами В. Сухомлинського. Згадайте може ви щось знаєте про цю людину?
(Вивішую портрет)
- Василь Сухомлинський народився 1918 році, 15серпня в с. Васильків ці на Полтавщині, у селянській сім’ї. Крім Василя у сім’ї було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою і не карали своїх дітей. Може тому всі обрали професію вчителя. В. Сухомлинський – найвідоміший педагог і письменник. Він працював у школі 35 років. В.Сухомлинський – заслужений вчитель України.
Василь Олександрович дуже любив дітей і написав для них багато цікавих оповідань , казок. Його твори вчать вас бути добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили батьків, а також свою прекрасну Батьківщину.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Повідомлення теми уроку
- Тож давайте познайомимося ще із одним твором В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка». Через автор оповідання хоче сказати вам, що совість – це головне у людини. А ми в свою чергу прочитавши дане оповідання , зможемо заперечити, або погодитись із автором.
- Діточки, а що таке совість? Може хтось з вас зможе пояснити?
- Де ми можемо дізнатися, яке лексичне значення має слово «совість»?
- Правильно. В українській мові є словник, у якому можна дізнатися про лексичні значення любого слова. Такий словник називається тлумачний.( Вчитель показує словник)
- Ось зараз знайдемо слово «совість» і прочитаємо його лексичне значення. ( Тлумачний словник. – Харків: 2007, ст. 5510
Совість – це усвідомлення і відчуття моральної відповідальності за свою поведінку та вчинки.
- У вас дане визначення написане на пам’ятці.
- Гра «Незакінчене речення»
- Погляньте на дошку. Прочитайте ще раз назву оповідання.
- Як ви думаєте, про що, або про кого розповідається у оповіданні, знаючи тільки його назву?
- Прошу давати відповідь на запитання, продовжуючи речення за даними початками: «Я думаю…», «На мою думку…»(вчитель вивішує на дошці листок, на якому записано: «Я думаю…», «На мою думку…»)(Діти висловлюють своє припущення)
- А якщо я вам запропоную декілька слів, чи буде вам легше висловити свої припущення щодо змісту оповідання?
- У вас на столі є голубий листочок . Давайте прочитайте записані там слова.
Клас, учні, незнайомка, цікавість, всміхалися, Оля, приїхала, парта, учитель.
Діти складають свої розповіді.
- Яка у вас вийшла чудова розповідь. А зараз ви маєте змогу переконатися, чи правильно ви зрозуміли зміст твору за його назвою.
ІV. Формування контрольно оцінювальних дій
- Читання оповідання вчителем із передбаченням, зупинками
Горбатенька дівчинка
Клас розв’язував задачу. Учні схилилися над зошитами. Коли це у двері хтось тихо постукав.
Відчини двері й подивись, хто там стукає, - мовив учитель.
Чорноокий хлопчик, що сидів за першою партою, живенько відчинив двері. До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п’ять пар очей впилися у незнайому дівчинку.
Вона була горбата.
І зупинка
- Кого привів у клас директор?
- Чому всі діти звернули увагу на дівчинку?
- Що б ви зробили у такому випадку?
- Як ви думаєте, що трапилося дальше?
Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він подивився у вічі пустотливих школярів і мовчки благав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки.
У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивились на дівчинку й лагідно всміхалися.
ІІ зупинка
- Чого боявся вчитель?
- Як сприйняли діти дівчинку?
- Як би ви поступили в такому випадку?
- Як ви думаєте, що трапилося дальше?
Учитель полегшено перевів дух.
- Цю дівчинку звуть Оля, - сказав директор. – вона приїхала до нас далеку, хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька?
Усі шість хлопчиків і дівчаток, що виділи за першими партами, піднесли руки:
- Я…
Учитель тепер спокійний: клас витримав іспит.
- Який іспит витримав клас?
- Як ви вважаєте, чи правильно поступили діти?. Фізкультхвилинка
- Читання оповідання учнями «Ланцюжком»
- Вибіркове читання
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, чим займалися учні в класі.
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, як учитель дивився на своїх учнів.
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, як учні зустріли дівчинку.
- Яка головна думка твору?
- Чи вважаєте ви, що автор сказав правильно, що совість - це в людини головне. Що хотів нам сказати автор?
- Читання деформованих прислів’їв
Робота в парах
- Зараз ви попрацюєте в парах. Покажіть кожен свою пару. Пригадайте правила роботи в парі.
У вас на парті є листочок рожевого кольору. Пропоную вам прочитати деформовані прислів’я.
дяЛюність родожча аз все.
еН сясмій з ихал людськоог, щоб обіт не лобу такого.
-
Людяність дорожча за все.
Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.
- Як ви розумієте дані прислів’я .
- Дані прислів’я записані вам у пам’ятку.
V. Підсумок уроку
Гра « Мікрофон»
- Що сподобалося вам на уроці?
- Що цікавого ви дізналися на уроці?
- Кому ви запропонуєте прочитати пам’ятку із прислів’ями?
Ви ще маленькі. У вас усе життя попереду. В народі кажуть: «Життя прожити - не поле перейти», тому у вас буде безліч життєвих ситуацій, з яких потрібно знайти достойний вихід. Мені б хотілося, щоб ви пам’ятали прислів’я з пам’ятки, дали їх прочитати рідним і знайомим.
Совість – це головне у людини.
В. Сухомлинський
Людяність дорожча за все.
Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.